A mai bifat un meci la Europeanul de fotbal în sală

Publicat: 02 Februarie 2014

Bogdan Sorescu a arbitrat cel mai spectaculos joc al turneului final

În această perioadă se desfăşoară în Belgia, Campionatul European de fotbal în competiţie la care este calificată şi echipa naţională a ţării noastre. Arbitrul argeşean, Bogdan Sorescu a ajuns să bifeze al doilea meci al competiţiei la care a avut treabă în această întrecere. Acesta a fost al doilea arbitru în cadrul celui mai spectaculos joc al competiţiei de până acum. Astfel, vineri seara a fost arbitru secund la jocul din grupa C dintre echipele naţionale ale Sloveniei şi Azerbaijianului. Azerii au reuşit să se impună cu scorul de 7 – 6 la capătul unui meci dramatic în care slovenii au condus la un moment dat cu scorul de 5 – 2.

România va juca împotriva Rusiei în sferturi

Echipa naţională a ţării noastre a ajuns în faza sferturilor de finală, terminând pe locul secund grupa A a competiţiei. România a bătut Belgia cu 6 – 1 şi a cedat cu 1 – 0 în faa Ucrainei. Remiza albă dintre Belgia şi Ucraina a făcut ca ţara noastră să termine seria pe locul secund şi astfel va da piept în sferturile de finală ale competiţiei cu echipa naţională a Rusiei. Această echipă a reuşit să se impună în grupa B după un 7 – 1 cu Olanda şi 4 – 4 cu echipa Portugaliei. Rusia este una dintre cele trei formaţii ce se pot lăuda cu faptul că au câştigat măcar o ediţie a Europeanului la precedentele opt competiţii continentale.