Argeşenii au încheiat seria rezultatelor foarte bune

Publicat: 23 Februarie 2014

BCM U Piteşti a cedat la Oradea

CSM Oradea – BCM U Piteşti 72 – 66 (28 – 40)

BCM U Piteşti mergea la Oradea după o serie foarte bună în campionat şi avea motive serioase să spere la un nou rezultat pozitiv şi în confruntarea cu echipa pe care o va întâlni şi în semifinalele Cupei României. Debutul partidei a fost unul promiţător pentru argeşeni, aceştia rueşind o primă repruză aproape perfectă şi erau toate motivele pentru ca elevii lui Şapera să spere la un al cincilea succes consecutiv în campionat. Argeşenii au terminat primul sfert cu un avantaj de 10 puncte, scor 20 – 10. Sfertul secund a adus primele semne de viaţă din partea gazdelor, dar chiar şi aşa tot piteştenii au reuşit să se impună. La finalul primului act, piteştenii conduceau cu scorul de 40 – 28 şi argeşenii sperau la o nouă victorie în campionat, un eventual succes ce le deschidea piteştenilor drumul către locul 6 la finalul sezonului regulat. Numai că de la vestiare au ieşit cu mult mai decişi jucătorii echipei gazdă, iar piteştenii nu au mai reuşit să menţină ritmul. Orădenii au făcut un sfert al treilea foarte bun şi au ajuns să se impună la o diferenţă de nouă puncte. Aşa se făcea că înaintea ultimelor 10 minute de timp efectiv de joc, piteştenii mai aveau un avans de doar trei puncte. Numai că acest avantaj nu a fost suficient pentru ca piteştenii să se impună în acest joc. Piteştenii au cedat şi ultimul sfert tot la o diferenţă de nouă puncte. Orădenii au reuşit să se impună cu scorul de 21 – 12 şi BCM U Piteşti a cedat meciul cu scorul de 72 – 66. Aceasta a fost prima înfrângere pentru argeşeni după o serie de patru victorii consecutive în campionat.