Au gâfâit la prima apariţie la Mondial

Publicat: 18 Iunie 2014

Belgienii s-au chinuit în duelul cu Algeria

Belgia – Algeria 2 – 1 (0 – 1)

Belgia este fără discuţie echipa pe care toată lumea o aştepta să debuteze la acest Campionat Mondial. Numai că europenii nu au făcut cel mai bun meci, iar presiunea unei prime apariţii la Mondial după 12 ani şi-a spus cuvântul în duelul cu magrebienii. Confruntarea a fost una foarte complicată, fiind o primă repriză aproape de coşmar pentru naţionala Belgiei. Algerienii au profitat de neatenţiile belgienilor din defensivă, iar în minutul 25 al duelului Fegulli a reuşit să deschidă scorul din lovitură de la 11 metri. Până la finalul orimei reprize, jucătorii Belgiei nu au reuşit să aibă ocazii foarte mari de a marca, iar la finalul primului act, Algeria conducea la limită cu scorul de 1 – 0. Lucrurile s-au schimbat în actul secund al meciului, atunci când echipa naţională a Belgiei a reuşit să practice un fotbal mult mai solid. Inspirat a fost şi antrenorul echipei naţionale a Belgiei, omul ce a introdus pe teren jucătorii ce au marcat cele două goluri. Felainni a fost omul ce a restabilit egalitatea în minutul 70 al duelului, dipă care în minutul 80, Fegulii a comis o gravă eroare în defensivă, iar Maertens a marcat golul victoriei pentru naţionala „dracilor roşii”. Belgia nu a convins la prima apariţie la acest turneu final, dar asta nu înseamnă cu nu poate să fie o trupă puternică la acest Campionat Mondial.