BCM Piteşti s-a prăbuşit după pauză

Publicat: 10 Octombrie 2013

Asesoft Ploieşti – BCM Piteşti 81 – 59 (41 – 38)

Miercuri seara, formaţia BCM Piteşti a disputat a doua partidă din acest sezon competiţional, argeşenii având parte de o deplasare foarte grea pe terenul echipei campioană, Asesoft Ploieşti. Jocul a fost unul echilibrat pe prima repriză a disputei, numai că după pauză, argeşenii au fost dominaţi foarte clar şi echipa campioană s-a impus chiar la o diferenţă de 22 de puncte. Primul sfert al jocului a început cu echipa lui Şapera la conducere şi după primele 10 minute de timp mefectiv de joc, oaspeţii conduceau la o diferenţă de patru puncte, scor 21 – 17. Numai că în sfertul secund, ploieştenii au fost mai atenţi şi au reuşit să treacă la conducerea partidei. După prima repriză a jocului, piteştenii aveau şanse şi motive să spere la un rezultat foarte bun, dat fiind faptul că prahovenii conduceau doar cu o diferenţă de trei puncte, scor 41 – 38. Partea secundă a adus dezastrul pentru argeşeni. Gazdele au făcut ce au vrut pe teren şi au reuşit să se impună la pas, crescând pe toată durata actului secund avantajul de pe tabela de marcaj. În aceste condiţii, piteştenii au mai reuşit doar 21 de puncte în sfertul trei şi patru, adică acelaşi număr de puncte pe care l-au reuşit în primul sfert al meciului. Ploieştenii au obţinut o victorie clară cu scorul de 81 – 59, iar Piteştiul trebuie să îşi revină în meciul de mâine.