BCM U Piteşti a cedat la Oradea CSM Oradea – BCM U Piteşti 104 – 97 (47 – 47)

Publicat: 14 Martie 2015

BCM-U-PiteştiBCM U Piteşti a făcut un mare pas greşit în antepenultima etapă a primei divizii la baschet masculin şi a cedat cu scorul de 104 – 97 pe terenul celor de la CSM Oradea. Confruntarea de vineri seara de la Oradea a fost una mai mult decât

echilibrată, cele două echipe alternând momentele în care s-au aflat la conducerea meciului. După un prim sfert în care ambele formaţii au condus, piteştenii au intrat cu handicap de trei puncte, scor 27 – 24. În sfertul secund, piteştenii au fost ei mai precişi şi au făcut ca la finalul primelor 20 de minute de timp efectiv de joc, cele două echipe să fie la egalitate, scor 47 – 47. Nici al treilea sfert nu a schimbat cu mult datele problemei. Orădenii au condus în mare parte din sfert, iar spre finalul acestuia conduceau chiar cu scorul de 75 – 71, dar piteştenii au terminat sfertul la egalitate, 75 – 75 şi totul urma să se decidă în ultimele 10 minute ale meciului. Ultimul sfert al meciului a fost cel puţin dramatic. Piteştenii au început mai prost şi gazdele au reuşit să se desprindă la 85 – 79, dar alevii lui Şapera nu au cedat. Argeşenii au egalat la 90 şi de acolo lupta a fost una dramatică. Scorul era 90 – 90 înainte cu doar două minute de finalul partidei. Ultimele minute ale jocului au făcut ca orădenii să se impună cu scorul de 104 – 97 şi să provoace o înfrângere cel puţin dureroasă formaţiei din Piteşti, argeşenii fiind în pericol de a rata un loc în primele patru la finalul sezonului regulat.