Gala finalului de an

Publicat: 17 Decembrie 2013

Luni vor fi premiaţi cei mai buni sportivi

Ca la finalul oricărui an şi de data aceasta componenţii CSM Piteşti ce au obţinut rezultate importante în 2013 vor fi premiaţi. Astfel, luni va avea loc gala finalului de an pentru CSM Piteşti. Acest eveniment se va desfăşura luni cu începere de la ora 17:00 la Hotel Ramada. Acesta a fost un an în care sportivii au reuşit să obţină mai multe medalii la competiţiile la care au luat parte, fiind o serie de sportivii ce s-au remarcat la nivel internaţional, iar unul dintre aceştia este şi Robert Ginţă, cel care a obţinut o medalie la Festivalul Olimpic al Tineretului European.

Iuliu Berca a fost mulţumit de zestrea de la finalul concursului

„A fost o competiţie aproape perfectă pentru noi”

Iuliu Berca a fost mulţumit de felul în care au mers lucrurile la acest Campionat Naţional afirmând că sportivii au reuşit să adune un număr impresionant de medalii, fapt ce a confrimat încă o dată faptul că sportivii secţiei sunt unii foarte valoroşi. „A fost o competiţie foarte bună pentru noi şi am reuşit să adunăm un număr important de medalii. Nu a fost deloc un concurs uşor, dar avem o serie de saporitvi valoroşi care au reuşit să adune un număr respectabil de medalii. Pot să spun că şi acest concurs se înscrie în seria competiţiilor pe care le-am făcut şi în ultima perioadă în ideea în care am reuşit să ne îndeplinim numărul de medalii pe care l-am fixat la începutul competiţiei, iar asta reprezintă o mare mulţumire pentru noi, cei ce formăm familia secţiei de înot”, a declarat Iuliu Berca, antrenorul coordonator al secţiei de înot de la CSM Piteşti.

Competiţie reuşită pentru sportivii secţiei de înot

CSM Piteşti a obţinut 33 de medalii la naţionalele de juniori

Duminică seara s-a încheiat Campionatul Naţional de juniori rezervat juniorilor, întrecere de înot ce a avut loc la Piteşti. Această competiţie a adus pentru sportivii secţiei de înot din oraşul nostru 33 de medalii. Dintre acestea, 16 au fost la nivelul juniorilor, iar restul de 17, la nivelul juniorilor II. La nivelul juniorilor au fost obţinute 6 medalii de aur, iar patru dintre acestea au fost obţinute de către Robert Glinţă, acesta stabilind în două dintre probe şi noi recorduri naţonale. Celelalte două medalii au fost obţinute de către Bogdan Scarlat. Alte şapte medalii au fost de argint, iar restul de trei medalii au fost de bronz. La nivelul juniorilor II au fost obţinute 17 medalii. Aici au fost obţinute opt medalii, cinci dintre eel fiind aduse de către Robert Glinţă, alte două medalii de către Bogdan Scarlat, iar o ultimă medalie de aur a fost obţinută de către Sabrina Scărlătescu în proba de 200 de metri mixt. Alte cinci medalii au fost de argint, în timp ce alte patru medalii au fost de bronz. Aceasta a fost ultima competiţie de înot oficială pentru sportivii argeşeni, aceştia având parte de un an 2013 aproape perfect.