Cu Enache titular, Astra a scos primul punct din Europa League

Publicat: 08 Noiembrie 2014

Egal cât o victorie

Astra – Celtic 1 – 1 (0 – 1)

Astra Giurgiu a reuşit să bifeze primul punct din cadrul grupelor Europa League. Formaţia lui Gabriel Enache a reuşit să termine la egalitate meciul disputat joi eara pe teren propriu cu cei de la Crltic, scor final 1 – 1. În acest meci, argeşeanul a fost şi el titular şi a bifat toate cele 90 de minute. Jocul a fost unul extrem de interesant şi a avut multe momente bune, asta în ciuda faptului că suporterii nu s-au înghesuit în număr prea mare la stadion, asta probabil şi din caza condiţiilor meteo, nu tocmai prielnice. Scoţienii au început foarte bine jocul şi au deschis scorul în minutul 32. Norvegianul Johansen a reuşit să marcheze, iar giurgiuvenii aveau în faţa ochilor a patra înfrângere în competiţia europeană. Numai că actul secund a adus şi golul pentru Astra. De Amorim a marcat în minutul 79 şi cei de la Astra au rezistat până la finalul meciului, chiar dacă au trebuit să facă faţă presiunii echipei adverse. Astra a terminat meciul şi cu un om în minus după ce în prelungirile partidei Laban a primit direct cartonaşul roşu. Astra va juca runda viitoare pe teren propriu cu Dinamo Zagreb.