După 50 de minute în care a fost la conducerea partidei

Publicat: 17 Decembrie 2013

România a fost eliminată ruşinos de Polonia

Polonia – România 31 – 29 (13 – 17)

Echipa naţională de handbal feminin a României a fost eliminată duminică seara de la actuala ediţie a Campionatului Mondial. Echipa noastră a fost scoasă din competiţie de către echipa reprezentativă a Poloniei. Meciul a fost la discreţia echipei lui Tadici timp de 50 de minute, formaţia noastră conducând pe toată durata disputei. La finalul primelor 30 de minute, echipa naţională conducea la o diferenţă de patru goluri, scor 17 – 13. Nici după pauză echipa noastră nu s-a mişcat deloc rău, iar fetele lui Tadici au reuşit să se desprindă şi mai mult şi au ajuns la un moment dat să conducă chiar la cinci goluri diferenţă. Numai că ultimul sfert de oră al partidei a declanşat dezastrul pentru echipa noastră. România nu a reuşit să mai marcheze timp de 11 minute, iar de la scorul de 26 – 22 pentru formaţia noastră, polonezele au ajuns să preia conducerea şi să ducă scorul partidei la 29 – 26, asta cu doar trei minute rămase de jucat din acest duel. Echipa noastră nu a mai fost capabilă să ofere o replică pe măsură, iar la finalul partidei polonezele au reuşit să se impună cu scorul de 31 – 29 şi a obţinut calificarea pentru faza sferturilor de finală, acolo unde va juca împotriva reprezentativei similare a Franţei. Naţionala „cocoşului galic” a eliminat în optimi echipa Japoniei.