După patru succese, argeşenii au cunoscut gustul înfrângerii

Publicat: 12 Octombrie 2014

Tărlungeni s-a impus în Trivale

CS Mioveni – Unirea Tărlungeni 0 – 1 (0 – 1)

CS Mioveni a suferit prima înfrângere după patru victorii consecutive, iar acest eşec a venit cum nu se poate mai prost, ca urmare a unui duel cu cei de la Unirea Tărlungeni. Oaspeţii nu veneau nici ei la Piteşti după rezultate modeste, dar chiar şi aşa, tot argşeenii păreau favoriţi. Aceştia au irosit două ocazii importante de a marca î’n primele cinci minute ale partidei, atunci când Bogdan Stoica şi Edi Stoica au fost aproape de gol, după care a venit şi golul, dar în poarta lui Popescu. Liviu Nioclae a centrat perfect în careu, de unde a reluat Elek cu capul şi din minutul 11, oaspeţii codnuceau cu 1 – 0. Primul act nu a mai adus nicio ocazie importantă de gol, cele două echipe oferind un meci extrem de închis. Actul secund a început mai bine pentru argeşeni, aceştia irosind o bună ocazie de gol prin Gălan în minutul 55, dar şutul său din afara careului a fost respins în corner de un fundaş advers, după care, Mihai Vintilă a obţinut o lovitură de la 11 metri. Era minutul 61 al meciului şi un gol marcat în acel moment ar fi făcut ca finalul partidei să fie unul tensionat, Numai că atacantul gazdelor a irosit lovitura de la 11 metri, portarul oaspeţilor având o intervenţie de zile mari. Din acel moment, argeşenii nu au mai contat în joc, iar oaspeţii au mai ratat trei mari şanse de gol, toate prin acelaşi Liviu Nicolae, iar tabela de marcaj a rămas nemodificată. Tărlungeni s-a impus cu 1 – 0 şi Mioveniul a rămas cu numai 11 puncte în clasament, după şapte etape din actuala ediţie de campionat.