Fără emoţii la malul mării

Publicat: 16 Februarie 2014

Piteştenii s-au impus la Constanţa

Farul Constanţa – BCM U Piteşti 57 – 97 (29 – 50)

Sâmbătă s-a disputat partida dintre cei de la Farul Constanţa şi BCM U Piteşti. Argeşenii porneau din postura clară de favoriţi ai acestei partide, asta după ce în ultimele tape au reuşit să lege mai multe victorii. Lucrurile au mers pe făgaşul normal în jocul de la Constanţa, asta chiar dacă gazdele au făcut un prim sfert destul de solid. La finalul primelor 10 minute de timp efectiv de joc, argeşenii aveau numai şase puncte peste trupa din Constanţa, scor 26 – 20. Sfertul secund a adus mult dorita desprindere pe tabela de marcaj, iar constănţenii au fost lăsaţi în urmă. Piteştenii au reuşit să se impună la o diferenţă de 15 puncte în sfertul secund şi au ajuns să termine primul act cu un avantaj de 21 de puncte, scor 50 – 29. Sfertul al treilea a respectat scenariul precedentului, iar elevii lui Şapera au ajuns să conducă la o diferenţă de 32 de puncte înaintea ultimelor 10 minute de timp efectiv de joc. Ultimele 10 minute ale partidei au fost şi ele la fel de bine controlate de către argeşeni. Aceştia au reuşit să mai pună opt puncte pe tabela de marcaj şi într-un final au obţinut o victorie cu scorul de 97 – 57.