HC Argeş a întors scorul în final de meci

Publicat: 16 Februarie 2014

Victorie dramatică

Universitatea Craiova – HC Argeş 26 – 27 (16 – 13)

HC Argeş a avut parte de un meci foarte greu pe terenul celor de la Universitatea Craiova, lucru ce a fost prevăzut şi de către preşedintele Alexandru Ionescu înainte cu două zile de disputarea jocului. Piteştenii au avut un meci complicat pe terenul oltenilor, mai ales debutul meciului fiind unul foarte slab pentru elevii lui Titel Răduţă. Piteştenii au intrat foarte greu în meci şi au ajuns să fie conduşi în primele minute ale partidei la o diferenţă de cinci goluri. Oltenii au condus şi cu 7 – 2, dar şi cu 9 – 4. Până la pauză, piteştenii au reuşit să recupereze din handicap şi au ajuns să termine primul act cu o diferenţă de numai trei goluri. Oltenii conduceau la pauză cu scorul de 16 – 13. Argeşenii au făcut un act secund mult mai bun şi au reuşit să revină în meci şi egalarea a venit pe finalul partidei. Oltenii au ratat următoarele atacuri, iar piteştenii au ajusn să se desprindă chiar şi la două goluri diferenţă. Piteştenii s-au impus la final cu scorul de 27 – 26 şi au mai adunat trei puncte în acest sezon competiţional.