Meci cu emoţii în Trivale

Publicat: 27 Octombrie 2014

Academica a câştigat partida cu Bacăul

ACS Academica – SC Bacău 2 – 1 (1 – 0)

ACS Academica a obţinut o victorie cu mari emoţii în meciul disputat pe teren propriu cu echipa din Bacău. Jocul din etapa a zecea a campionatului a fost unul extrem de tensionat, fiind nevoie de un gol pe final de meci pentru ca băieţii lui Marius Baciu să se bucure de obţinerea tuturor celor trei puncte. Scorul a fost deschis de Puşcaş. Jucătorul celor de la Academica a marcat cu o execuţie de generic, trimiţând un şut din voleu mingea oprindu-se în vinclul porţii adverse. Era doar minutul 5 şi gazdele conduceau cu scorul de 1 – 0, ceea ce anunţa un spectacol pentru continuarea meciului. Până la pauză tot gazdele au fost la un pas de gol, dar aceştia au irosit o portnitate de a marca dintr-o fază de singur cu portarul advers. Actul secund a adus ocazii importante pentru ambele echipe, dar golul a picat în poarta gazdelor.          Lozneanu a fost omul ce a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj în minutul 72 al meciului. Gazdele au avut puterea de a forţa marcarea celui de-al doilea gol şi acesta a fost reuşit de către Chiţu în minutul 81. Acesta a mai marcat un gol de trei puncte şi în deplasarea de la Baloteşti. Academica s-a impus cu scorul de 2 – 1 şi argeşenii au ajuns la 23 de puncte acumulate în acest sezon competiţional.