Meci de infarct la Sala Sporturilor

Publicat: 11 Februarie 2014

BCM U Piteşti a tremurat pentru victoria cu Steaua

BCM U Piteşti – Steaua Bucureşti 76 – 74 (33 – 30)

Luni seara, Sala Sporturilor din Piteşti a fost gazda partidei dintre cei de la BCM U şi Steaua Bucureşti, confruntare contând pentur runda cu numărul 17 din prima divizie la baschet masculin. Jocul a fost unul extrem de echilibrat, asta chiar dacă mulţi se aşteptau ca argeşenii să domine teritorial duelul şi să obţină o victorie categorică. Numai că meciul a fost unul complicat, iar emoţiile au venit încă din primul sfert al jocului. Bucureştenii au fost mai prezenţi în joc şi au reuşit să termine primul sfert în avantaj şi anume 17 – 11. Sfertul secund afost unul dominat de către piteşteni, aceştia reuşind să domine cu autoritate partida, jucătorii lui Bavcevic nereuşind decât 13 puncte. Aşa se făcea că la pauza mare, piteştenii aveau trei puncte avantaj. Sfertul al treilea a început cu o dominare categorică a gazdelor, acestea reuşind să se desprindă pe tabela de marcaj, numai că pe finalul sfertului, bucureştenii au dat semne că îşi revin şi au ajuns ca înaintea ultimelor 10 minute de timp efectiv de joc să fie conduşi doar la o diferenţă de opt puncte. Începutul ultimului sfert anunţa o victorie la pas a piteştenilor, numai că aceştia au ajuns să aibă foarte mari emoţii pe final de joc. Bucureştenii au revenit în meci şi au ajuns chiar şi la o diferenţă de numai trei puncte. Finalul a fost unul tensionat, înainte cu cinci secunde de finalul partidei oaspeţii fiind conduţi la o diferenţă de trei puncte. Numai că bucureştenii au reuşit să beneficieze de două aruncări libere, iar prima dintre ele a fost valorifcată. A doua a fost intenţionat ratată tocmai pentru ca un jucător al Stelei să vină pe recuperare şi să mai obiţină alte două puncte. Numai că mingea s-a lovit de marginea inelului şi scenariul de săptămâna trecută de la Târgu Mureş nu sa mai repetat.