Minune pe „Ilie Oană”

Publicat: 29 Aprilie 2014

Mutu a marcat primul său gol pentru Petrolul

Adrian Mutu a marcat luni seara primul său gol pentru cei de la Petrolul Ploieşti. Este drept că acest gol nu a venit din acţiune ci dintr-o lovitură de la 11 metri. Aceeastă reuşită a venit în minutul 66 al meciului câştigat de cei de la Petrolul cu scorul de 3 – 0 în faţa celor de la FC Botoşani. Golul lui Mutu a fost al doilea pentru ce de la Petrolul, Teixeira şi Marinescu, ultimul tot din penalty, fiind oamenii ce au mai marcat pentru Petrolul. A<cesta a fost primul gol pentru piteştean în Liga I, după o pauză de 14 ani şi cinci luni. Ultimul gol al lui în prima divizie din România venea la final de noiembrie 1999, atunci când marca din lovitură de la 11 metri în succesul celor de la Dinamo, scor 4 – 0 cu Farul Constanţa.