O simplă formalitate pentru campioni

Publicat: 19 Aprilie 2014
Steaua nu a avut emoţii cu Dinamo Dinamo – Steaua 1 – 1 (0 – 1) Steaua a reuşit să se califice la pas în finala Cupei României, eliminând fără prea mari probleme pe cei de la Dinamo Bucureşti. Campionii României au obţinut o calificare cu scorul general de 6 – 3. Partida disputată joi seara nu a mai fost tratată la fel de serios de jucătorii Stelei, aceştia având avantajul meciului tur, scor 5 – 2. Cu toate acestea, Dinamo a avut o primă ocazie de gol în minutul 74 al jocului. Până în acel minut steliştii au irosit o mulţime de ocazii, uneori, elevii lui Reghe dând senzaţia că doresc să intre singuri cu mingea în poartă. Scorul a fost deschis la jumătatea primului act de către Tănase, acesta fiind servit ideal de un alt jucător ce a făcut primii paşi în fotbal la Piteşti şi anume Alexandru Chipciu. Cei de la Dinamo au tremurat la fiecare acţiune a Stelei, dar pentru că echipa campioană nu a marcat şi al doilea gol, gazdele au reuşit să restabilească egalitatea după un gol marcat în final de joc de către Matei. Steaua a obţinut o calificare lejeră şi va juca în finala Cupei României împotriva celor de la Astra Giurgiu, un ultim act al întrecerii ce va avea loc pe data de 23 mai.