Spectacolul de sâmbătă

Publicat: 22 Iunie 2014

Argentina şi Germania au avut evoluţii modeste

Sâmbătă s-au mai disputat trei meciuri de la actuala ediţie a Campionatului Mondial de fotbal. Startul a fost dat de duelul de la Bello Horizonte dintre Argentina şi Iran. Ceea ce toţi au anticipat că va fi un meci simplu pentru sud-americani s-a transformat treptat într-un mare coşmar pentru Messi şi ai lui. Mergând pe acelaşi principiu ca şi acum câţiva ani şi anume acela de a juca mult prea individualist, sud-americanii au ajuns în postura de a tremura serios pentru o victorie în faţa persanilor. Unicul gol al meciului a venit până la urmă în minutul 91 atunci când Messi a decis soarta celor trei puncte. Argentina s-a impus cu 1 – 0 şi a obţinut calificarea în turul următor.

Klose l-a egalat în topul marcatorilor pe Ronaldo

Germania a jucat împotriva Ghanei în ceea ce a fost primul meci al zilei din grupa G. Nemţii au făcut un joc bun, mai ales în actul secund, atunci când ambele echipe au reuşit să atragă atenţia prin numărul impresionant de ocazii de a marca. Partea secundă a debutat cu golul lui Gotze, pentru ca în doar câteva minute, Ayew şi Gyan să marcheze pentru un 2 – 1 al africanilor. Klose a fost introdus pe teren de către Low, iar atacantul a fost omul ce a restabilit egalitatea. Numai că acest gol al lui Klose a însemnat faptul că neamţul a reuşit să îl egaleze pe Ronaldo în topul celor mai buni marcatori all-time al acestei competiţii. Cei doi au ajuns la 15 goluri înscrise la turneele finale. În finalul zilei, Nigeria a bătut Bosnai cu 1 – 0 şi practic a semnat eliminarea europenilor de la acest turenu.