Succes clar pentru argeşeni

Publicat: 15 Decembrie 2013

Piteştenii au făcut spectacol în ultimul sfert

BCM Piteşti – Gaz Metan Mediaş 75 – 58 (32 – 23)

Sâmbătă seara Sala Sporturilor a fost gazda partidei dintre cei de la BCM Piteşti şi Gaz Metan Mediaş. Argeşenii aveau neapărat nevoie de o victorie în acest joc, dat fiind faptul că ultimul joc din campionat a venit cu o înfrângere în Bănie. În aceste condiţii, argeşenii au intrat foarte decişi pe teren şi primul sfert a oferit un joc perfect al băieţilor lui Şapera pe fază defensivă. Oaspeţii nu au reuşit decât nouă puncte, iar argeşenii conduceau la o diferenţă de şapte lungimi. Sfertul secund a fost unul cu mult mai echilibrat, dar piteştenii au rămas la acelaşi număr de puncte pe care l-au avut şi după primul sfert şi anume 16. Medieşenii au reuşit 14 puncte, aşa că la pauză, piteştenii conduceau la o diferenţă de nouă puncte. Gaz Metan a avut o replică mult mai promptă şi mai consistentă în al treilea sfert al jocului. Jucătorii lui Şapera parcă erau blocaţi la 16 puncte pe sfert, acesta fiind numărul de puncte şi în a treia perioadă a partidei, în timp ce oaspeţii au reuşit în al treilea sfert acelaşi număr de punct epe care l-au reuşit în primele două sferturi. Piteştenii conduceau înaintea ultimei reprize cu scorul de 48 – 46 şi finalul se anunţa unul foarte echilibrat.

Spectacol în ultimul sfert

Ultimele 10 minute ale partidei de la Sala Sporturilor se anunţau foarte tensionate, diferenţa de numai două puncte fiind una care făcea ca orice să fie posibil în privinţa echipei învingătoare. Numai că elevii lui Şapera au oferit un baschet total în ultimul sfert al partidei, atunci când au reuşit 27 de puncte. Oaspeţii nu au mai avut replică la atacurile perfecte ale argeşenilor şi piteştenii au obţinut o victorie la o diferenţă de 17 puncte, scor 75 – 58. Numai că succesul a prins contur în ultimul sfert al jocului, aşa că victoria echipei noastre nu a fost una pe atât de facilă pe cât o arată scorul final.