Una caldă şi una rece

Publicat: 01 Aprilie 2014

Ungur a urcat în clasament, Tecău a coborât

Ultimul clasament ATP dat publicităţii ieri a oferit câteva veşti bune pentru Adrian Ungur. Astfel, ca urmare a unui parcurs foarte bun pe care l-a avut la turneul din Columbia, piteşteanul a reuşit să mai urce şase poziţii în clasamentul mondial. Acesta se află în prezent pe locul 117. Reamintim faptul că acesta a fost la un pas de a disputa o finală la tunreul de tip challenger din Columbia, acolo unde a fost eliminat în penultimul act de către un sportiv din Uruguay. Lucrurile nu stau la fel de bine pentru Victor Hănescu. Acesta continuă să fie cel mai bine clasat sportiv român în ierarhia ATP, dar a coborât cinci locuri şi se află acum pe locul 89. Reamintim faptul că acesta a fost eliminat în faza inaugurală a turneului de tip Masters Series 1000 ce s-a desfăşurat la Miami şi care a fost adjudecat de către numărul doi mondial, Novak Djokovic.