Valentin Sinescu a privit partea plină a paharului

Publicat: 24 Martie 2014

„În prima repriză am jucat fotbal adevărat”

SCM Pieşti a făcut un prim pas greşit important în lupta pentru promovarea în Liga a II-a , echipa fiind învinsă pe teren propriu de cei de la Fortuna Poiana Câmpina. Cu toate că echipa sa a pierdut, Valentin Sinescu a avut puterea să privească partea plină a paharului. „Eu am vorbit cu jucătorii mei înaintea meciului şi le-am spus ce trebuie să face pentru a ne putea crea ocazii importante de a marca şi pentru a pune în pericol poarta adversă. Noi am făcut un joc de fotbal modern pentur ora actuală, în ideea în care am jucat mult pe o progresie pozitivă a posesiei, cu pase din prima pe poziţii vitioare, dar nu s-a putut mai mult. La pauză aveam senzaţia că văd meciul acela din Liga I dintre Pandurii şi Chiajna. Atunci, gazdele au ratat multe ocazii şi a câştigat Chiajna cu 1 – 0. Noi eram conduşi la pauză şi a mai primit un gol şi după pauză. Numai că nu am de ce să fiu supărat pe elevii mei. Am pierdut o bătălie, dar nu războiul. Mai avem meciuri de jucat şi cred că putem să avansăm în clasament. Trebuie să luăm fiecare meci în parte. Oricum, băieţii mei au jucat fotbal, măcar în prima repriză a jocului şi un fotbal adevărat”, a declarat Valentin Sinescu, antrenorul echipei SCM Piteşti.