Visul frumos s-a terminat

Publicat: 20 Noiembrie 2013
România – Grecia 1 – 1 (0 – 1) Echipa României a sperat marţi seara la 90 de minute magice pentru a face tot ce este posibil pentru ca scorul meciului tur de la Pireu cu echipa Greciei să fie răsturnat la Bucureşti. Începutula dat speranţe tircolorilor că ar putea reveni în acest joc şi ar putea obţine o calificare surprinzătoare la turneul final al competiţiei. Numai că primele minute, atunci când echipa a arătat ceva mai bine şi o determinate mai mare ca în partida din turul disputei, au fost contrate de eleni cu un gol venit ca urmare a unei prostii din defensiva echipei noastre. Mitroglou a reuşit să marcheze al treilea gol al său în dubla cu echipa naţională şi oaspeţii conduceau la general cu scorul de 4 – 1. Din acel moment am văzut un joc al Greciei şi mai defensiv şi România avea nevoie de trei goluri pentru a obţine măcar o prelungire a agoniei. Numai că Grecia nu este Andorra şi nici Estonia şi misiunea noastră era cu adevărat imposibilă. Tocmai de aceea răbdarea suporterilor a cedat şi imediat au început să apră injurii la adresa lui Piţurcă şi celebrul slogan prin care i se cerea demisia selecţionerului. Scandarea pe care o avea fanii Stelei la începutul anilor 2000 şi anume : „Piţi, Piţi, Piţi, lasă-ne!” se auzea din nou pe Naţional Arena. După pauză, românii au reuşit să restabilească egalitatea, dar nu vreun jucător al lui Piţi a punctat ci un fundaş al Greciei. Până la final am mai avut două acţiuni periculoase şi cam atât. România a ratat calificarea la Campionatul Mondial, fiind al doilea turneu pe care îl ratăm în urma disputării unui baraj de calificare, după cel din 2002.