500 de saci de deşeuri au fost strânşi într-o singura zi în campania“Să facem curăţenie în oraşul nostru!”.

Publicat: 07 Aprilie 2014
1
În cursul zilei de sâmbătă, aproximativ 400 de persoane au participat la  acţiunea  voluntară de igienizare, în cadrul campaniei de curăţenie organizată sub sloganul “Să facem curăţenie în oraşul nostru!”.
La această acţiune de voluntariat au participat angajaţi ai Consiliului Local Mioveni ( Centrul Cultural Mioveni, S.C S.Ed.C Mioveni SRL, S.C Construcţii Reparaţii Mioveni SRL, Poliţia Locală), elevi, profesori, persoane private de libertate de la Penitenciarul Colibaşi, reprezentanţi ai Asociaţiei de Dezvoltare Durabilă pentru Tineret Mioveni, agenţi economici și nu numai.
Voluntarii  au reuşit să adune peste 500 de saci de gunoaie, contribuind astfel la înfrumuseţarea zonelor în care şi-au desfăşurat activitatea.
 În Cartier Făget (Platoul Izvorul Tămăduirii), Pleaşa – stadion, Colibaşi – podul râul Târgului, Zona M-uri – Str. Gen. Lăcătuşu, Str. Argeselului – Str. Morii, în zona școlii G. Topârceanu,  Podul Getica,  Cartier Racovița – Dr. Moraru,  Poarta 8 – Uzină , Dealul Viilor – Str. Bugeac, sunt doar câteva locuri unde voluntarii s-au oprit să culeagă gunoaie.
 
“A fost o acţiune reuşită şi apreciez mobilizarea pe care am vazut-o în fiecare zonă în care s-a facut curăţenie. Felicit toţi participanţii pentru implicare. Mulţumesc tuturor celor care s-au implicat activ în demersul autorităţii locale de strângere a deşeurilor.  Spiritul civic este cartea de vizită a fiecărei comunităţi şi, împreună, am demonstrat că ne pasă de oraşul în care locuim", a declarat primarul oraşului Mioveni ,Ion Georgescu.
Share
Joomla SEF URLs by Artio

Curs valutar